عاشورای 89

عاشورای 89

شهادت سرور و سالار شهیدان حسین (ع) و یاران با وفایش را به شما تسلیت میگویم .

هر سال روزهای عاشورا را در جمع عزاداران خوب روستایمان هستم . امسال دو دل بودم که آیا برای عزاداری به روستا بروم یا نه؟ چرا که بعضی ها نصیحت میکردند که امسال به روستا نیا که دو دستگی هست. و من سخت در فکر بودم که چه کار کنم؟ بالاخره صبح روز عاشورا طاقت نیاوردم و به روستا رفتم. مثل همیشه دسته های زنجیرزنی و سینه زنی به حرکت در آمده بودند و آقای علیرضا نریمانی هم که یک روحانی است مشغول سخنرانی بود و مردم را به وحدت دعوت میکرد. ایشان همچنین از توانمندان میخواست که در ساخت مسجد و حسینیه کمک کنند.

پس از سخنرانی ایشان دسته های عزاداری به حرکت درآمدند. دسته های سینه زن کسی را نداشتند که برایشان نوحه خوانی کند. من هم دوست داشتم در کناری باشم تا دیگران این وظیفه را انجام دهند. ولی کسی پیش قدم نمی شد. از من خواستند که دسته سینه زنها را هدایت کنم. شروع کردم و تا برسیم به گلستان شهدا من نوحه خواندم و دیگران هم جواب میدادند.

امروز امام ما را ای وای تشنه کشتند

سلطان کربلا را ای وای تشنه کشتند

این شعر جوابی بود که مردم میدادند و من میخواندم. از من خواستند که زیارت عاشورا را بخوانم. چون سالیان درازی است که من زیارت عاشورا را میخوانم. به غیر از سال گذشته که نگذاشتند. زیارت عاشورا با شور و عشق خوانده شد و در بین آن یادی از مرحوم امیر شد که سال گذشته برای ما نوحه سرائی میکرد. و صدای ضبط شده امیر از ضبط صوت پخش شد.

پس از آن دویاره سینه زنی بود و زنجیر زنی تا اینکه نماز ظهر شد. و نماز ظهر به امامت آقای نریمانی برگزار شد و اذان را هم آقای سعید خسروی فرزند شیخ اسماعیل خواند که چقدر زیبا بود. صدای ایشان برای خواندن قران عالی است. خدا او را برای ما حفظ کند. که همچون پدرش خوش صداست و زحمت کش. و البته اسلام دوست است و مبارز و اهل حق و حقیقت.

من معمولا دوست دارم خاطراتم را بنویسم و حالا هم چند خط مینویسم. هم در تاریخ می ماند و هم شاید برای شما جالب باشد. البته نمیدانم چند نفر به این وبلاگ سر میزنند و آیا اگر سرزدند حوصله خواندن دارند یا نه؟

1-      مردم روستا در سینه زدن جواب نوحه خوان را نمیدهند و این عذابی است برای نوحه خوان. مخصوصآ اگر بلند گو هم نباشد.

2-      سر و صدای زنجیر زن ها معمولا مزاحم است که بهترین بلندگو و اکو را برای خود بر میدارند و یک بلندگوی دستی به نوحه خوان سینه زنها میدهند. تازه صدای طبل هم که بسیار گوش خراش است و اصلا نمیگذارد صدا به صدا برسد.

3-      بیشتر آنها هم که می آیند عزاداری تماشاچی هستند و هر چند نفری مثل این که سالیان درازی است هم را ندیده اند با هم صحبت میکنند و آن عقب های دسته و یا در کنار دسته راه میروند و با هم صحبت میکنند.

4-      نوحه خوان که میخواند صدای او میگیرد و لازم است که گلوئی تر کند. در دیگر شهرستانها معمولآ آب گرم و شیر گرم به اینها تعارف میکنند تا گلوئی تر کنند و در نوحه خواندن با اشکال مواجه نشوند. اما مردم روستای ما آبی نمی آورند. و اگر نوحه خوان بخواهد آبی بیاورند یک نفر یک لیوان آب سرد به دست او میدهد و اینجاست که دیگر صدای نوحه خوان کاملآ بند می آید. خدای را شکر که امروز آب خواستم و دوستم آقا ذبیح الله لطف الله آب ولرم به دستم داد.

5-      نوحه خوان های ما هم خدا را شکر زیادند و امسال علی عباس آقا هم اضافه شد که من بلند گو را به او دادم تا قدری بخواند و بالاخره عرضه اندامی کرد. خدا اجرش دهد.

6-      عباس آقا پسر شیخ محمد علی هم میاندار دسته سینه زنهاست و شعرهای مرا از حفظ است و خودش دم گردانی میکند. خیلی با حال است. خدا براش خوش بخواد.

7-      نوحه خوانهای ما هم زیادند و معمولا در دسته زنجیر زنها که حمیدآقای حیاتقلی یکی از آنهاست. خوش صداست و خیلی زحمتکش و هر شب مجلس را در مسجد گرم میکند. خدا او را برای ما حفظ کند.

8-      حسین آقای حبیب الله هم خیلی خوب میخواند و عاشق خواندن برای امام حسین است. او باجناق مرحوم امیر است. اگر کمی به خودش برسد و سیگار نکشد میتواند نوحه سرای خوبی باشد. معلوم بود در این محرم خیلی خسته شده است.

9-      بهرام آقا رضا هم همیشه کتابی در دست دارد که بخواند منتهی کمتر فرصت پیدا میکند و کمی خجالتی و محجوب است. انشالله رو پیدا کند و بخواند. و کمی هم کتابهای دیگر را بخواند.

10-   عباس آقا صفر هم از قدیم در دسته زنجیر زنها بوده است. از زمانهای خیلی قدیم. صدای قوی و خوبی دارد. امسال کمتر به او فرصت خواندن دادند. من نمیدانم این بلندگو چیست که هر که میگیرد ول نمیکند. به او گفتم اگر هر کس 15 دقیقه بخواند نوبت به همه میرسد که برای رضای خدا عزاداری کنند. همینجا بگویم که بیشتر به آنها که صدای خوبی دارند باید فرصت داد.

11-   آقای علی میرزا صفر برادر عباس آقا هم در قدیم ها میخواند ولی چند سالی است بازنشسته شده. یادم نمیرود یک روز که من بچه بودم یک دم برای علی اکبر گرفت که من هنوز آن صحنه را در خاطر دارم.

12-   آقا محسن داماد مرحوم علی اصفهانی هم قدیم ها میخواند ولی نمیدانم چرا دیگر نمیخواند. یادی از او و دیگران کردم که در تاریخ ثبت شود.

13-   تعداد زیادی هم فیلمبرداری میکردند و عکس میانداختند با دوربین یا با موبایل. من چند عکس گرفتم اما خوب نشدند. آقا بیژن علیمیرزا هر سال فیلمبرداری میکند و باید آرشیو خوبی داشته باشد. اگر چند تا از عکسهای امروز 25 آذر 89 را بفرستد روی سایت میگذارم و ممنون میشوم.

14-   حاج آقا هم امروز تبلیغ کتابهایش را میکرد که بفروشد. گفتم کتابهای خوبی است اما بهتر است تحلیلی بنویسید. امروز به کمک اینترنت میشود هر موضوعی را جستجو کرد و پیرامون آن آیات قران و احادیث و شعر گردآوری کرد و آن را کتاب کرد این زیاد ارزشی ندارد. اگر یک کتاب تحلیلی و انتقادی نوشتیم کاری کرده ایم. اگر کسی کتابی همچون کتابهای مرتضی مردیها نوشت مهم است.

15-   ظهر که شد و نماز گذاردیم هنوز سلام تمام نشده بود که همه هجوم بردند به طرف مراکز توزیع نهار که برای امام حسین خرجی میدادند. خدا از همه آنها قبول کند. همه رفتند و نوحه خوانها و طبالها و بلندگوچی ها تنها ماندند و کسی نبود که آنها را به منزل ببرد برای نهار خوردن. در صورتی که باید مردم قدر اینها را بدانند و با احترام اینها را ببرند برای غذا خوردن. هنوز مردم ما این رسم را خوب نیاموخته اند هرچنند سفره های خوبی میاندازند که قابل تحسین است.

16-   میلیون تومان هزینه این نذری ها میشود ولی چرا اینها را در موارد بهتری هزینه نمیکنند تا دختر فقیری را به خانه بخت بفرستند. فقیری را از فقر برهانند و جوانی را کمک کنند تا کاری راه بیاندازد. حسین میخواست فقر نباشد چون تا وقتی فقر هست فساد هم هست. و حسین با فساد مخالف بود. حسین شهید نشد تا ما برای او خرجی بدهیم. ولی اینها به این زودی ها درست نمیشود. خدا به فریاد ما برسد.

17-   امروز ما برای حسین عزاداری کردیم و این حقی است که حسین بر ما دارد اما بگذارید جمله ای از معلم شهید دکتر شریعتی بنویسم که:

"حسین بیشتر از آب تشنه لبیک بود اما افسوس که به جای افکارش زخمهای تنش را نشانمان دادند و بزرگترین درد او را بی آبی معرفی کردند!"

خداوند همه ما از پیروان واقعی امام حسین قرار دهد.

شما هم خاطرات خود را بنویسید. روزی به درد میخورد.

 

 

/ 18 نظر / 152 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اناعمار

چو خواهی در نماز خود هدایت پس ازایاک نعبد از خدایت ولایت ان صراط مستقیم است ره وصل خداوند کریم است هرانکس این ندارد دین ندارد هرانکس دین ندارد این ندارد بیاییم و همه دیندار باشیم ولایت را همیشه یار باشیم. تقدیم به همه کسانی که حتی به اندازه سرسوزنی اعتقاد به ولایت و رهبری ندارند. اللهم احفظ قاعدنا الامام الخامنه ای. یاد نداریم گفته باشیم نماز جماعت ظهر با اون مسافت زیاد تا نماز جمعه اشگال داره حتی خودمونم شرکت میکردیم. تا اخرین نفس در مقابل معاندین به امام و رهبر و دولت عدالت محور ایستاده ایم. تا اونجایی که ما خوندیم پاسوربازی طبق فتوای مرحوم منتظری حرامه ولی مغز متفکرای شما که مقلد مرحوم منتظری هستن دنبال یار برای بازی میگردن ........معنای فتوا اینه......آقای م.ف... و اما شما اقا رضا :شما با پول دولت و ملت درس خوندید و الانم پول این دولتو میخورید.خوب رویی دارید.خواهش میکنم یک بار وصیت نامه برادر شهیدتو بخون ببین نظرش درباره ولایت چیه؟؟؟؟؟؟؟ یاعلی مدد.

مجتبی موسوی

دست خوش. فعالیت سایت رو زیاد تر کنید

اناعمار

سلام.واقعا حرف حق نمیشه زد.همون که خودتون گفتین.چرا کامنت منو نذاشتین.خواهشا یک مقدار روحیه انتقاد تو خودتون بالا ببرین. ومکرو مکرو الله والله خیر الماکرین اللهم اشغل الظالمین به الظالمین. راستی قضیه این زمینتون تو روستا و فروششو و مسجدچیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اناعمار

..................وباز هم بدون جواب.قصد دارم به علت پر رو بودن شما و.... خیلی چیزا رو رو کنم.همچنین جریان زمین رو.

بهرام خسروی(کاشان)

ســــــــــــــــلام[گل] سلام بر آقا رضای گل و همچنین سلام بر تمام مخالفان عقاید شما! وباز سلام بر جناب ((اناعمار))[گل] دوست عزیز شما در جایی دم از ولایت - رهبری - امامت و...زده اید و در جایی دیگه به یک برادر مومن تهمت و افترا می زنید!!! من فکر نمی کنم ولایت - رهبری و ... با بینش شما دوست عزیز تناسبی داشته باشه!!! آیا تا کنون رهبر به کسی افترا زده؟ تهمت زده؟ پس شما چرا با حرف یک آدم کج فهم تحریک می شوید و بدون هیچ مدرکی و بدون فکر خیلی راحت به دیگران افترا می زنید!؟؟؟ دوست عزیز بنده را عفو بفرمایید که فضولی کردم اما به خدا قسم این راه ارشاد نیست که شما پیش می برید...کمی بیشتر فکر کنید با عرض معذرت از شما و آقا رضای عزیز[گل]

م.ف

سلام آقارضای عزیز:لطفا مطلب ارسالی روز گذشته منو رو وبلاگ بگذارین چون در ادامه بازهم حرف دارم.البته از اینکه مطالب من باعث شد که با آبروی شما بازی کنند معذرت میخوام ولی خواهش میکنم مطالبمو رو وبلاگ بذارین تا خودم جوابشونو بدم.

م.ف

سلام:احسنت به این روحیه گذشت.چون شما فرمودین چشم ولی خواهش میکنم اجازه بدین من چندتا سوال ازآقا یاخانم انا عمار بپرسم دوست عزیز چرا شما ازخودتون شک دارین؟اولاکی باشخص شما بود که شما جواب دادین؟ثانیاچه کسی حرفی از ولایت و رهبری ودولت وغیره زد؟چرا دوست دارین هر مساله ای را ربط بدین به ولایت؟ثالثااگه من حرفی زدم درست این بودکه جواب منو میدادین نه حرف را عوض کنین و اضحان را منحرف کنین. من نمیدونم واقعا شما دنبال چی هستین؟؟؟؟؟واما در مورد مساله پاسور بنده اینو بگم که شخصا هیچ رقبتی به بازی با پاسور ندارم و اونو کاری عبس میدونم ولی شما که میخواین به عنوان نقطه ضعف ازش استفاده کنین بهتره یک بار مساله2511 رساله آیت الله منتظری ویاآخرین استفتائات ایشان را مطالعه کنید بعدا قضاوت کنید.انشاالله خداوند شما را توفیق دهد والسلام.

م.ف

سلام:ایام اربعین حسینی و همچنین سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص)و سبط اکبرش امام حسن (ع)وهمچنین امام رضا (ع)را تسلیت میگویم.بحمدالله مراسم اربعین حسینی روز گذشته هم در مسجد و هم در حسینیه هل اتی با شکوه تمام بر گزار شد.انشاالله بعد از این هم شاهد برگزاری مراسم و مناسبتها در روستایمان باشیم.البته با نیت خالص که انشاالله مورد توجه امام زمان واقع گردد.حضور سروران عزیز ساکن در بیرون از روستا بخصوص شما برادر عزیز(آقارضا) زینت بیشتر مجالس است امیدواریم بیشر شاهد حضورتان باشیم.

سلام

باسلام خدمت همه شما عزیران لطفا این سایت راهمانطورکه قراربودبرای مشکلات روستا وبلکه حل آنها فعال نگه دارید ..............نه سیاست کشور ///// فرهنگ روستا رابالا ببرید ترا به خدا بس کنید

هلن کرنری

با سلام خدمت آقا رضا برادر خوب امروز پس از مدتها کار تحقیقاتی موفق شدم به این سایت سری بزنم . حرفهای دلت خیلی خوب بودند. اما خودتان هم گله داشتید.در بعضی از آنها افرادی هستند که پول نزول می دهند و با این پول غذا می دهند امام حسین این غذاها را می خواهد چکار . مگر امام حسین گرسنه شهید شد . که مردم به اسم امام حسین ریا می کنند. تمامشان از خدا نمی ترسند و کارهایی می کنند. که اگر اینحا بازگو نکنم بهتر است. امام زمان در میان ماست دارد با ما زندگی می کنند . اگر کمی چشمهایشان را بازکنند می بینند. ممنون