سازنده کاروانسرای جهاد آباد کیست؟

 با اینکه 337 سال از ساخت "کاروانسرای جهاد آباد" می گذرد , هنوز این کاروانسرا استوار و پا برجاست. اگر خرابی هائی در آن می بینیم به علت بی توجهی و تخریبی است که آدمیان درآن به وجود آورده اند. آدم وقتی به یاد میآورد که پدران ما با چه سختی و عشقی این بنا را ساخته اند و ما آن را به چه روزی انداخته ایم دلش می سوزد. سنگهای کاروانسرا را از فرسنگها راه دور آورده اند و تراش داده اند و نصب کرده اند. سنگهائی اینچنین را من در اطراف روستا ندیده ام و نتیجه می  گیرم که آنها را از راه دور به روستا حمل کرده اند.

 

درب ورودی کاروانسرا

 

ساخت کاروانسرا به دست استاد طاهر فرزند استاد رضا اصفهانی انجام شده است و من از زندگی این دو استاد اطلاعی در حال حاضر ندارم. مسلماً کارگران زیادی طی چندین سال برای این دو استاد کار کرده اند تا کاروانسرا ساخته شده است. یاد تمام آن کارگران و استادان را گرامی می داریم.

آنچه مسلم است کاروانسرا در عهد وزارت شیخ علی خان زنگنه ساخته شده است. که گوشه ای از خصوصیات آن وزیر بزرگ را در زیر درج می کنم. بیائید به احترام بزرگی و زحماتی که آن عزیزان کشیده اند قدر این بنا را بدانیم و از آن به خوبی نگهداری کنیم. بیایید نگذاریم مردمی بیسواد آن را از بین ببرند. ما ساکنان و روستائیان جهادآباد باید آن را حفظ کنیم و بدانیم مسئولین کاری در جهت حفظ و نگهداری آن نخواهند کرد.

آنچه در ذیل میخوانید از کتاب "صفویه از ظهور تا سقوط" نوشته استاد ارجمند رسول جعفریان نقل شده است:

بدون تردید یکی از بزرگترین وزرای ایرانی شیخ علی خان زنگنه است که از هر جهت شایستگی منصب وزارت و اعتمادالدوله ای ایران را داشته است. شخصیتی که درتمام منابع موجود مورد ستایش قرار گرفته و بازوی توانای اداره امور ایران , در دوران یکی از شاهان ناتوان ونالایق صفوی یعنی شاه سلیمان, کشور را نگاه داشت.

دینداری شیخ علی خان میان مردم شهرت داشت. کمپفر می نویسد "او مردی است دیندار, خدا ترس و پرهیزگار" همچنین می افزاید که "از عیش و ولنگاری بیزار است. شمی قوی برای عدالت دارد و رشوه نمی گیرد."

شاردن در وصف شیخ علی خان می نویسد : "شیخ علی خان پنجاه و پنج سال داشت. قامتش رشید و رسا و چهره اش مردانه بود. روی هم رفته هیکلی متناسب, برازنده و با شکوه داشت و چشمان درخشان و تیز نگرش بیانگر صفای باطن و تجلی گاه آرامش و روحانیت و وقار بود. ساده و آرام می نمود و در سیمایش هیچ نشان از آشفتگی و تشویشی که معمولاً در چهره وزیران و صاحبان مناصب مهم وجود دارد, دیده نمی شد. به سخن دیگر در چشم و چهره اش نشانه های صفای درون , آرامش روح , آزادی و آزادگی, اندیشه های پاک و بی آلایش خوانده می شد. چنان به خلق و خو ساده و بری از رنگ و ریا بود که اگر کسی او را می دید و نمی شناخت هرگز گمان نمی برد که وی صدر اعظم و دارای چنان منصب بزرگ می باشد. آنان که او را از نزدیک می شناختند و به کنه باطن و احوالش می پرداختند, از سادگی و ملایمت و کرامت اخلاق , فروتنی , هوشمندی, صفای دل, مردم گرائی, ساده پوشی, و عدم توجه وی به سفره رنگین , هزاران آفرین آمیخته به شگفتی بر زبان داشتند."    

دستگیره تراشیده شده در سنگ برای بستن اسب و استر و شتر

/ 2 نظر / 125 بازدید
بهرام

سلام[گل] یادمان باشد کاری نکنیم به قانون زمین بر بخورد... ممنون از زحماتتون موفق باشید[گل]

مهدي خسروي

با عرض سلام و خسته نباشيد بابت اطلاع رساني بسيار سپاسگزارم من هم وقتي كاروانسرا را ميبينم بسيار افسوس ميخورم به اجدادم افتخار ميكنم و آرزو دارم چاله سياه هميشه جاودان بماند . با تشكر از زحماتتان مهدي خسروي فرزند علي