کاروانسرای جهادآباد(2)

کاروانسرای جهاد آباد (2)

امروز سیزده فروردین 1393 روز طبیعت بود. بعد از ظهر, باران که یکی از بهترین نعمت های خدادادی است شروع به باریدن گرفت. برای سیزده بدر عازم روستای جهادآباد شدم. باران هم می بارید. هوا هم عالی بود. در پایان روز, هوس کردم سری به کاروانسرا بزنم. وارد کاروانسرا شدم. ولی طاقت دیدن اوضاع را نداشتم. داخل کاروانسرا ویران شده بود. گوسفندانی در حیاط کاروانسرا رها شده بودند. خانواده ای شهری هم برای بازدید کاروانسرا آمده بودند. آنها هم حسرت می خوردند و به یکدیگر می گفتند "چقدر مردم این روستا بی فکر هستند که این سرمایه را رها کرده اند." دیگر نتوانستم در کاروانسرا بمانم. با ناراحتی و عصبانیت سوار ماشین شدم و پایم را روی گاز ماشین به طرف اصفهان هر چه ببشتر فشار دادم.

باران هم می بارید. گوشی تلفن همراه را برداشتم و به آقای حسین خسروی یکی از اعضای محترم شورای اسلامی روستا تلفن کردم. اوضاع کاروانسرا را شرح دادم. او هم با من هم نوا و هم ناله شد. به ایشان گفتم چرا رسیدگی نمی کنید. از شورا میخواهم که همین فردا در کاروانسرا را قفل کنند و نگذارند جمعی از خدا بی خبر که فقط به منافع خود فکر می کنند, کاروانسرا را به این وضع در آورند.

در پست قبلی برایتان نوشتم که یکی از لوح های سنگی کاروانسرا مفقود شده است.  سراغ آن لوح را گرفتم. عضو محترم شورا گفت آن لوح در شورا موجود است و به سرقت نرفته است. از او درخواست کردم آن لوح را هرچه زودتر نصب کنند و حتی قول دادم که هزینه نصب آن را من پرداخت می کنم. بسیار خوشحال شدم که آن لوح سنگی پیدا شده است.

کاروانسرای واقع در جهادآباد یا چاله سیاه در زمان شاه سلیمان صفوی و در زمان وزارت شیخ علیخان زنگنه ساخته شده است و در سال 1098 هجری قمری به پایان رسیده است. اساس و شالوده کاروانسرا محکم و استوار است. و با گذشت 337 سال از ساخت آن و عدم رسیدگی ها هنوز پابرجاست. آری

"ز توفیق حق آصف باشکوه. رباطی بنا کرد محکم چو کوه".

برای ساخت آن بسیار زحمت کشیده شده است. آجرهای آن هنوز محکم و استوار هستند. آجرهائی که در کوره ای در کنار همین کاروانسرا پخته و ساخته شده اند. من در نوجوانی بقایای آن کوره پزخانه را دیده ام. جای آن کوره پزخانه هم اکنون خانه ای ساخته شده است.

بسیاری از ناودان های سنگی کاروانسرا هنوز سالم اند و آب باران را که امروز هم می بارید از بامها به بیرون هدایت می کنند. اما کنار ناودانها نیاز به مرمت دارد, چون باران از کنار ناودانها نشت کرده بود و آجرهای اطراف را خیس کرده بود. آری کاروانسرا نیاز به مرمت و رسیدگی دارد و باید از آن نگهبانی و محافظت شود.

میخواهم بدانم مسئول نگهداری از این کاروانسرا کیست؟ کاروانسرائی که طبق نوشته زیر به ثبت هم رسیده است:

کاروانسرای چاله سیاه مربوط به دوره صفوی است و در شهرستان اصفهان، روستای جهادآباد واقع شده و این اثر در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۶۴ با شمارهٔ ثبت ۱۷۱۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

در شماره آینده چند خطی در باره مرد بزرگ دوران صفوی یعنی شیخ علیخان زنگنه آصف جاه مینویسم.

 

بیرون کاروانسرا جبهه غربی - ناودان های سنگی و نشت آب باران

/ 2 نظر / 63 بازدید
عظیم خسروی

امان از موقعی که یکدلی و یکرنگی بین اهالی نباشه.که اگه همه با هم باشیم به خدا چه کارا که نمیشه واسه روستا مون بکنیم

محمد شیخ اسماعیل

با سلام و سپاس فراوان بابت توجه و دلسوزی شما. من هم هر وقت کاروانسرا را با این وضعیت می بینم افسوس می خورم. این مسئله علاوه بر این که نیاز به پیگیری از طریق میراث فرهنگی، فرمانداری و نماینده شهرستان دارد نیازمند کار فرهنگی است که امثال حضرتعالی می بایست انجام دهید. با صحبت در جمع های مختلف و بیان اهیمت حفظ میراث فرهنگی روستا که در واقع هویت روستا و حامل فرهنگ آن است.